Matematika – motivační přednášky

 

Sestava 1

 

Matematika nevznikla proto, aby nám komplikovala život. Je všude kolem nás, jen ji na první pohled možná nevidíme. Pomáhá nám řešit každodenní situace. Vznikla ze skutečné potřeby něco vytvořit.

O tom, že nám matematika pomáhá porozumět světu a dějům kolem nás, bude hovořit člověk, který nejen, že matematice rozumí, ale dokáže vysvětlit i složitější postupy jednoduchým a geniálním způsobem.
Nebudete se věnovat sáhodlouhým výpočtům, jen poslouchat: proč byla vymyšlena věta Pythagorova? Co měl Thalet vyřešit? Co znamená Ludolfovo číslo a k čemu je dobré? Kde se vzala komplexní čísla? nebo K čemu použít imaginární konstantu?
O matematice si můžeme povídat z pohledu vývoje vědy v propojení s historií od Arábie až po současnost – kdo od koho opisoval, jak na sebe navazovaly jednotlivé objevy, proč byli někteří kvůli matematickým výpočtům málem upáleni a proč byl Kepler frajerem matematiky.

Přednášky jsou určeny pro každého – vítáni jsou žáci 2. stupně, středoškoláci, vysokoškoláci, rodiče i pedagogové. Přijďte, řekněte kamarádům a budeme společně diskutovat o tom, co vás zajímá, co byste rádi od základu pochopili. Nebudeme se věnovat výpočtům, ale samotné esenci matematických otázek.

Máte-li vlastní téma, které vás zajímá a chtěli byste o něm podiskutovat, rádi jej zařadíme do programu! Stačí se nám jen ozvat na email info@umenimatematiky.cz

Přednášet bude ing. Jiří Gassiarovič, vystudovaný audioinženýr se zaměřením na matematické výpočty v akustice.

  • Místo konání: Tyršův dům, Újezd 450/42, Praha 1 (vchod branou z ulice Všehrdova) – učebna ve 2.patře – od 17:00 do 19:00
  • Termíny: 6.11., 13.11., 20.11., 27.11. 2019

Vstupné zdarma